Untitled Document

معرفی ده ابر سازه دنیای عمران و ساختمان

۱- اهرام مصر (Pyramid): به عنوان تنها نماینده  ی عجایب هفتگانه جهان هرگونه بحث را راجع به بزرگترین شاهکارهای مهندسی تضعیف می کند.ساخت این بنا به ۵۰۰۰ سال پیش بر می گردد وبه برخی نظریات مربوط به ۱۰۰۰۰ سال قبل است.نظرات مختلفی مربوط به نحوه ساخت این اثر تاریخی وجود دارد ولی به قطع نمی توان به صحت هر کدام از این نظریه ها اظهارنظر کرد.

۲- دیوار چین (Great Wall of China): مقیاس و طول بزرگ این دیوار آن را لایق ورود به این فهرست می کند و با طول بیش از ۷۰۰۰ کیلومتر بزرگترین دیوار تدافعی جهان محسوب       می شود، اگر چه ادعا می شود که این بنای تاریخی تنها سازه ی انسانی است که با چشم غیر مسلح از فضا قابل رویت است ولی بسیاری از فضانوردان آن را به صورت یک رودخانه می بینند.

۳- برج سی ان (CN Tower): برج سی ان واقع در تورنتو کانادا با ارتعاع ۳۳/۵۵۳ متر.انجمن مهندسین آمریکا این بنا را یکی از عجایب هفتگانه جهان مدرن نامیده اند.کاربرد اصلی آن به عنوان آنتن رادیویی می باشد.

۴- استادیوم ملی پکن (China’s Bird’s Nest) یکی از سازه های شناخته شده در عصر حاضر است که به صورت لانه پرنده درست شده و دارای سازه های فولادی بیش از هر سازه ی دیگری در جهان است.

۵- دلتاورکز هلند (Delta Works): ساخته شده در چند فاز مختلف بین سال های ۱۹۵۰ و ۲۰۱۰ است. دلتا ورکز یکی از پروژه های در حال اجرا است که شامل مجموعه ای از سد، دروازه، دایک و موانع موج های طوفانی می باشد و کاربرد این پروژه به منظور محافطت از خط ساحلی هلند است و در لیست عجایب هفتگانه جهان مدرن نیز قرار دارد.

۶- کانال پاناما (Panama Canal):  به مدت طولانی اعجازی در مهندسی در نظر گرفته شده است. برای اولین بار چارلز پنجم (امپراطور روم) و پادشاه اسپانیا به طول ۷۷ کیلومتر و به منظوراتصال اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام احداث شده است. این کانال در سال ۱۹۱۴ تکمیل شد و یکی از بنادر شلوغ جهان است.

۷- پل گلدن گیت (Golden Gate Bridge):  این پل واقع در سانفرانسیسکو رابط شمال این شهر به جنوب کالیفرنیا ، یکی از ساختارهای نمونه در جهان است و توسط طراح معروف لئون مویسیف طراحی شده است. این پل ۲۷۳۷ متر طول دارد و استفاده از نظریه انحراف، آن را در مقابل بارها و نیروهای بیرونی انعطاف پذیر کرده است.

۸- میلائو ویاداکت (Millau Viaduct):  میلائو بلندترین پل در کل اروپا واقع در فرانسه است و در بعضی نقاط ارتفاع آن به برج ایفل می رسد و از روی رود تارن گذر می کند و در بالاترین نقطه ارتفاع آن به ۳۴۳ متر می رسد.

۹-برج های پتروناس (Petronas Tower): برج های پتروناس واقع در کوالامپور مالزی با ارتفاع ۴۵۲ متر بلند ترین برج دوقلو در جهان و نماد این شهر می باشد. بیشتر ساختمان این ارتفاعات برج ها از فولاد است ولی به دلیل هزینه بر بودن از بتن استفاده شده و آن را به بلندترین سازه بتنی تبدیل کرده است.

۱۰- برج العرب (Burj AL-Arab): اگر چه نه جزو بلندترین ساختمان جهان و نه جزو گرانترین هتل ها در جهان است ولی بی شک یکی از اعجازهای مهندسی عصر حاضر واقع در شهر دبی کشور عمارت است و یکی از نماد های این شهر با ارتفاع ۳۲۱ متر محسوب می شود.کلید واژه آزمون نظام مهندسی

yarazmoon

yarazmoon

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*