Untitled Document

دانلود پروژه آنالیز و بررسی خرپا با المان محدود و سورس کامل به همراه مثال

خرپا سازه‌ای صلب از واحدهای مثلثی شکل است که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته شده است. خرپاها توانایی تحمل نیروهای کششی و فشاری را دارند.

خرپاها از جملهٔ ساده‌ترین اعضاء باربر سازه‌ها هستند که در کل به عنوان اعضاء خمشی عمل نموده و در سقف‌ها، پل‌ها، و سازه‌های هوا و فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. دراین گونه سازه‌ها به علت عدم وجود نیروی برشی و لنگر خمشی در تک تک اعضاء متشکله مثلث‌ها اتصالات باید به صورت مفصلی مدل شود.

خرپا بر حسب تعریف از مجموعه‌ای از اعضایی بوجود می‌آید که همگی در یک صفحه قرار داشته و ترکیب آنها یک شبکه مثلثی ایجاد نماید. چون در خرپاها فرض می‌شود که اعضا در انتهای خود به اعضای دیگر لولا شده‌اند بنابر این شکل مثلثی تنها شکل پایدار خواهد بود.

در ادامه مطلب پروژه آنالیز و بررسی خرپا با المان محدود و سورس کامل را قرار داده ایم.

همچنین یک نمونه مثال هم برای شما آورده ایم

همانطور که می دانید نمونه های مختلفی از برنامه های تحت متلب جهت تحلیل خرپا دو بعدی دوجود دارد، در این پروژه در مقابل هر خط از برنامه توضیحاتی مربوط به آن خط را بعد از علامت % به رنگ سبز نوشته شده است.

خصوصیات این برنامه به این صورت می باشد :

  • ورودیهای مسأله از طریق یک فایل اکسل همراه برنامه با نام TRUSS.xlsx دریافت می شود. مزیت این نوع دریافت کردن داده در این است که اگر در وارد ردن مشخصات خرپا دچار اشتباه بشوید نیاز نیست مجددا از ابتدا پروسه گیر وارد کردن اطلاعات را انجام دهبد. بلکه کافیست فایل اکسل را اصلاح و مجددا فقط برنامه را اجرا نمایید.
  • عدم استفاده از توابع و نیز وجود تنها دو حلقه در آن جهت سادگی
  •  قابلیت محاسبه و نمایش جابجایی ها و نیروهای واکنش تکیه گاه و ماتریس سفتی برای کل سازه و همچنین محاسبه و نمایش ماتریس سختی و جابجایی و نیروهای داخلی برای هر المان به صورت جداگانه. لازم به ذکر است که ماترس stiffness که برای آخرین المان سازه و در آخرین چرخش از حلقه ی مربوطه بدست می آید همان ماتریس سختی کل سازه است.
  • نمایش تاریخ و زمان در انتهای هر تحلیل
  • ذخیره خودکار نتایج هر تحلیل بر روی دو فایل با نام های Reactions و Displacements با فرمت txt پس از پایان هر تحلیل فقط برای جابجایی ها و واکنش های تکیه گاهی کل سازه
  •  هماهنگ با کتاب “مقدمه ای بر روش اجزاء محدود” تألیف “جی.ان.رددی که مرجع بسیاری اش از دانشجویان می باشد.
  • در متن برنامه، رو به روی هر خط توضیحات مربوط به آن خط به صورت فینگیلیش آورده شده است.
  • قابل استفاده برای خرپاهایی که اعضایشان دارای ضرایب الاستیسیته و سطح مقطع های مختلف هستند
  • غیر قابل استفاده برای خرپاهایی که دار تکیه گاه شیب دارند. تأکید می شود تکیه گاه شیبدار نه عضو شیبدار

منبع :

۳۰vil.netکلید واژه آزمون نظام مهندسی

yarazmoon

yarazmoon

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*